یکشنبه ، 1399/05/19 ساعت 11:02


گفتگو دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک خودرو ایران با خبر خودرو

به گزارش خبرخودرو، دبیر انجمن واردکنندگان تایر اعلام می کند که تعرفه بالای واردات لاستیک سواری موجب شده که واردات این محصول به صرفه نباشد و صورت نگیرد که این امر موجب بر هم خوردن تناسب عرضه و تقاضا و تفاوت قیمت چشمگیر بین قیمت مصوب و قیمت بازار می شود.


به گزارش خبرخودرو، دبیر انجمن واردکنندگان تایر اعلام می کند که تعرفه بالای واردات لاستیک سواری موجب شده که واردات این محصول به صرفه نباشد و صورت نگیرد که این امر موجب بر هم خوردن تناسب عرضه و تقاضا و تفاوت قیمت چشمگیر بین قیمت مصوب و قیمت بازار می شود.

سید محمد میرعابدینی در گفتگو با خبرنگار خبرخورو اظهار داشت: درخصوص لزوم کاهش تعرفه واردات لاستیک سواری با وزیر صمت نامه نگاری هایی انجام شده چراکه با توجه به التهاب موجود در بازار و اختلاف قیمت چشمگیر بین قیمت مصوب و قیمت بازار، کاهش تعرفه واردات لاستیک سواری باید بسیار پیش از این محقق می شد اما تا این لحظه این امر محقق نشده است.

وی گفت: اختلاف قیمت 2 برابری بین قیمت مصوب و قیمت بازار نشان دهنده عدم تناسب عرضه و تقاضا است، در تمام بازارها تناسب عرضه و تقاضا بازار را متعادل می کند. در حال حاضر در کشور ما عرضه تایر اندک و تقاضا زیاد است و به همین دلیل تفاوت قیمت چشمگیری بین قیمت مصوب و قیمت بازار به وجود می آید.

دبیر انجمن واردکنندگان تایر گفت: دلیل بر هم خوردن تعادل در حوزه لاستیک سواری این است که واردات لاستیک صورت نمی گیرد زیرا با وجود تعرفه های بالا، واردات تایر امری به صرفه و عقلانی نیست.

میرعابدینی افزود: سرمایه گذاری واردکننده و تاجر باید آورده ای نیز داشته باشد اما با توجه به استفاده از ارز نیمایی و تعرفه 40 واردات لاستیک سواری، واردات امری به صرفه نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان تایر افزود: مجموعه این عوامل دست به دست هم داده تا واردات لاستیک صورت نگیرد. کمتر از 2 سال پیش حدود 65 هزار تن واردات لاستیک صورت می گرفت اما در حال حاضر واردات لاستیک سواری صورت نمی گیرد و عدم انجام واردات موجب ایجاد خلل در بازار شده است.

میرعابدینی گفت: بیش از 70 درصد از نیاز بازار مصرف لاستیک های سنگین و بیش از 30 درصد بازار مصرف لاستیک های سبک از طریق واردات تامین می شود.

منبع : 
http://www.khabarkhodro.com/fa/news/560310/نامه-واردکنندگان-تایر-به-وزیر-صمت-درباره-کاهش-تعرفه-واردات-لاستیک-سواری


گفتگو دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک خودرو ایران با خبر خودرو