چهارشنبه ، 1399/04/18 ساعت 9:58


تایرهای فابریک (OE )در برابر تایرهای جایگزین

تولید کنندگان تایر به خوبی میدانند که صرف هزینه ای بالا برای ساخت یک خودرو بدون توجه به کیفیت تایرهای ان ،کاری بی دلیل است.این تصمیم خود باعث شد ه تا طراحی تایرها به کلی دگرگون شود و یا نسخه ای بهتر از تایرهای PCRو LTR در طول دوره پیشرفت صنعت خودرو طراحی شود.
تایرهای فابریک همانطور که از نامش نیز مشخص است ،از همان زمان تولید خودرو متناسب با ان انتخاب میشوند.در بسیاری از موارد هم سازندگان خودرو با تولید کنندگان تایر در طی شراکتی ،تایرهای ویژه یک خودرو را می سازند تا ویژگی های عملکردی خودرو را ارتقا بخشند.
به عنوان مثال ممکن است سازندگان خودرو برای یک ماشین لوکس و گران قیمت،تایری لوکس را انتخاب کنند که حرکتی راحت و اسوده را تضمین میکند.برای خودروهای هیبرید،از تایرهای مناسب طبیعت با مقاومت نورد کم و برای خودروهای اسپرت از تایرهایی استفاده میشود که به خودرو اجازه میدهند تا شتاب خوبی داشته باشد.
در واقع میتوان تایرهای فابریک متفاوتی را برای یک خودرو انتخاب نمود.
متاسفانه حتی بهترین تایرها هم معایبی دارند زیرا فناوری های تولیدی و ساخت مواد بر ویژگی های مطلوبی تمرکز میکنند و به سایر موارد اهمیت نمیدهند.به عنوان مثال تایری با آج سخت و محکم در طی مدتی طولانی فرسوده میشود و مقاومت نورد ان نیز کم است ولی در همین حال چسبندگی ان به سطح جاده نیز کم میشود.طراحی های تهاجمی آج تایر چسبندگی بهتری در جاده های برفی دارند و با هیدروپلنینگ هم مقابله میکنند ولی صدای تولیدی انها زیاد است.استحکام دیواره های تایر هم باعث میشود تا کاربری ان واکنشی باشد و ثبات ان در سرعت های بالا بیشتر شود ولی این تایرها رانندگی راحتی را برای شما تضمین نمیکنند.برای دست یابی به تمام این اهداف باید تعادلی بین راحتی و عملکرد تایر برقرار شود تا در نهایت بتوان تایری فابریک را برای خودرو انتخاب نمود.

ایا در صورت نیاز به تایر جدید باید حتما انواع فابریک را انتخاب کنم ؟

خیر ولی اگر شما از تایرهای فابریک خودروی خود استفاده میکردید و از عملکرد انها نیز راضی بودید،میتوانید دوباره همان تایرها را خریداری کنید.معمولا این تایرها به گونه ای انتخاب میشوند که عملکرد خودروی شما را به بیشترین میزان ممکن افزایش دهند.

چرا من باید از تایرهای جایگزین استفاده کنم؟

در صورتی که از تایرهای فابریک خودروی خود را ضی نبوده اید و یا میخواهید رانندگی متفاوتی را تجربه کنید –مثلا میزان مصرف سوخت ان را کاهش دهید ،کاربری ان را ساده سازید و یا کیفیت رانندگی خود در هوای زمستانی را بهبود بخشید-میتوانید تایرهای جایگزین را انتخاب کنید.

چگونه تایرهای جایگزین خوبی را انتخاب کنم؟

بهتر است در انتخاب این تایرها ابتدا به ویژگی های خودروی خود دقت کنید و سپس با توجه به مواردی که در نظر دارید(رانندگی اسان،کاربری ساده و اسپرت و غیره ) تایر خود را انتخاب کنید.

  • 1396/08/03
  • مقالات انجمن
  • 0
  • 1068

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید:

رکوردی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بنویسید: